A. Frey, A. Totton- Jestem tu i teraz. Projekt mindfulness
Czy dostałaś (lub dostałeś) kiedykolwiek książkę, której treść zaczynała się już na… kopercie? Patrzyłam i patrzyłam na ten napis na kopercie i zastanawiałam się, o co chodzi. Otworzyłam książkę i to samo zadanie znalazłam na jej kartach.
Taki pomysł bardzo mi się spodobał, urzeka odbiorcę już w momencie otrzymania paczki od listonosza.
To nie jest powieść, nie jest to też poradnik, choć dotyczy rozwoju osobistego. Projekt ‘mindfulness’ to operacja nad swoim wewnętrznym ja: pozwala się uspokoić, poznać samą (lub samego) siebie. Mnóstwo zadań ma określone założenia, by poprzez zabawę osiągnąć cel. Wycisz się, skup. Weź do ręki ulubiony mazak, pióro czy ołówek. I otwórz pierwszą stronę.
Zanim jednak do zadań przejdę, zatrzymam się na okładce. Całość wygląda jak zeszyt znaleziony na półce w papierniczym. Uroczy, jasny kolor w pierwszym momencie skojarzył mi się z jeansem. Grzbiet, którego nie sposób nie zauważyć. Z pewnością wyróżni się na półce z książkami (o ile w końcu tam trafi, bo to jak zeszyt ćwiczeń: ciągle używasz!) Papier przyjemny w dotyku, półtwarda okładka. Uwielbiam wykonanie i wygląd zewnętrzny tego wydania. W środku też nie jest gorzej: na każdej stronie inne zadanie, mało zbędnego tekstu, dużo poleceń, wykresów do uzupełnienia (bez obaw: są łatwe, ale nie proste). Nie ma kolorowych obrazków, jakie mogłyby nas dekoncentrować, a wszelkie rysunki są uproszczone tak, jak to możliwe.
Już na pierwszej stronie zostałam poproszona o narysowanie własnego portretu… z zamkniętymi oczami! Tego jeszcze nigdy nie robiłam. Pierwszych kilkanaście stron to trochę lekkiej teorii, prostych wyjaśnień i sugestii, jak najlepiej przygotować się do zadań. Ale już tutaj autorki nie pozwalają leniuchować, bo przygotowały pierwsze zadania. Do tego kilka słów o medytacji, samym projekcie mindfulness: co to jest i do czego służy.
Do książki dołączone są nagrania, które umieszczone na stronie internetowej pomogą w wykonywaniu poszczególnych ćwiczeń. Jedynym minusem jest brak tłumaczenia nagrań na język polski, więc by z nich skorzystać, trzeba znać język angielski lub mieć zaprzyjaźnionego tłumacza 😉
Szczególnie przypadł mi do gustu quiz na temat mindfulness. To pierwsza prawdziwa informacja czy jestem uważna i jak bardzo ta książka może mi pomóc. Czy ‘jestem tu i teraz’. Dalej znalazłam wiele ciekawych zadań, jak ćwiczenie z monetą, w którym trzeba było położyć ją na linii czasu w miejscu: teraźniejszość i postępować zgodnie ze wskazówkami. Rozwiązanie podane na dole strony odwróconym drukiem jest zaskakujące!
Niestandardowe myślenie, oddychanie, obserwowanie, dotyk- wszystko zostanie wzięte pod lupę w tej książce. Niektóre ćwiczenia są ciekawe, pomysłowe i wciągające. Niektóre wolałam omijać, trochę mnie nudziły, choć wiedziałam, że będę musiała je zrobić, by w pełni wykorzystać moc podręcznika.
Te zadania spełniają swą misję. Uczą obserwować otoczenie, słuchać szumu drzew i śpiewu ptaków. Przypominają, by zatrzymać się przy kwiatku rosnącym przy drodze, cieszyć się każdą pogodą. Pokazują jak poradzić sobie z przeszłością, a także skupić na teraźniejszości i nie biec sprintem w przyszłość, potykając się o własne nogi w zbytnim pośpiechu. Jak być sobą i cieszyć się z tego w każdej chwili!
A czy Ty lubisz takie interaktywne książki, których nie można ‘tylko’ przeczytać i odłożyć na półkę? Ja już teraz tak i zdecydowanie kuszę: spróbuj, by nie stracić teraźniejszości. Ona wkrótce stanie się Twoją przeszłością, a wtedy warto, byś wspominał(a) ją jak najlepiej, bez żalu czy gniewu. Czas płynie zbyt szybko, by go marnować. Ta książka pozwoli Ci odczuwać każdą sekundę tak, jak na to zasługujesz.
Za możliwość doskonalenia samej siebie serdecznie dziękuję Wydawnictwu MUZA.
Z pozdrowieniami, Śnieżynka
Jak najbardziej! 🙂
Też się spotkałyśmy z tym testem. Co prawda dość powierzchowny, ale inspirujący. Jest od czego zacząć… 🙂 Pozdrawiamy
Przyznam, że nie miałam jeszcze okazji ‚pracować’ z żadną interaktywną książką, ale przemawia do mnie ta forma. Tym bardziej, że obecnie piszę pracę licencjacką z zagadnień dotyczących psychologii pozytywnej, więc coś takiego stanowiłaby miłe urozmaicenie.
Przy najbliższej okazji zamówię egzemplarz. Jestem ciekawa, co oferuje ten tytuł i jak odnosi się to do mojej wiedzy stricte psychologicznej ?